Jak często zdarza Ci się nie mieć potrzebnej rzeczy pod ręką? To ten moment, gdy czujesz lekką irytację a czasie pilnej i nagłej potrzeby. Szybko sprawdź, czy na tę chwilę posiadasz konieczne minimum, bo lista może być długa, ale skupmy się na niezbędnych elementach.
Podstawa to posiadanie ubezpieczenia na dom lub mieszkanie. Zabezpiecza nas to przed kradzieżą, pożarem, powodzią, dewastacją lub innym zdarzeniem losowym. Coraz ciekawiej wygląda oferta firm, niektóre mają w ofercie ochronę od posiadanych w domu przedmiotów szklanych (okna, lustra, akwaria), czy obiektów małej architektury (bramy, furtki, ogrodzenia).
Znajdziemy również pomoc w nagłych wypadkach np. usługę elektryka, hydraulika lub ślusarza. Istnieje możliwość kupna polisy na dom w budowie i sprzęt budowlany. Warto zapoznać się z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym, przyda się gdy zalejesz sąsiadowi mieszkanie lub Twój piesek sprawi mu „niespodziankę“.
Pierwsza pomoc
Postaraj się jak najlepiej wyposażyć swoją domową apteczkę. Ne lekkie urazy jak stłuczenia czy skaleczenia, musisz mieć gazę jałową, plaster z opatrunkiem i koniecznie wodę utlenioną. Oparzenia i otarcia naskórka łagodzimy kremami – np. maść nagietkowa lub sterylny opatrunek hydrożelowy Aqua-Gel o średnicy 5 cm.
Na bóle głowy lub zębów wystarczą środki przeciwbólowe. Na rynku jest ich mnóstwo, najpopularniejsze to Apap, Ibuprom, Nurofen i Paracetamol. Przy zaburzeniach układu pokarmowego pomocne będą herbatki ziołowe z rumianku lub mięty, polecam również kapsułki Espumisan.
Przeziębienie może nas dopaść o każdej porze dnia i roku. Tu niezbędna jest witamina „C“ w różnej postaci, choćby tabletek musujących. Warto mieć tabletki do ssania na gardło i krople do nosa.
Pamiętać należy o regularnym sprawdzaniu dat ważności, przeterminowanych produktów nie wyrzucamy do kosza ale zanosimy do apteki. Wybrane z nich mają specjalne pojemniki na takie leki.
W żadnym domu nie może zabraknąć termometru – pierwsze pytanie jakie na wizycie zada Ci lekarz to informacja o wysokości temperatury. Dobrze mieć igły lub agrafkę do wyjmowania malutkich drzazg. Na kleszcze polecam Trix – małe lasso do usuwania owada. A całkiem leniwym proponuję zaopatrzyć się w apteczkę samochodową.
Narzędzia czyli „podaj młotek“
Niezależnie od tego czy jesteś samotnie zamieszkującą kobietą, lekarzem czy handlowcem pracującym kilkanaście godzin dziennie mały zestaw podstawowych narzędzi będzie Ci zawsze pomocny. Zaopatrz się w zestaw śrubokrętów płaskich i krzyżakowych w różnych rozmiarach. Często przydatna będzie miarka zwijana lub metr krawiecki, uniwersalny klej, nożyczki duże i małe.
Mnóstwo przedmiotów potrzebuje baterii, dlatego zrób zapas – mogą być także akumulatorki typu AA i AAA. Spisz listę gwintów żarówek jakie masz w oświetleniu i kup minimum po jednej, dodatkowo świece woskowe, zapałki i porządną latarkę.
Niestety ale rzadko spotykaną rzeczą w naszych domach jest gaśnica. A wystarczy choćby zaopatrzyć się w spray o pojemności pół litra, który zastąpi droższą gaśnicę proszkową. Jeszcze bardziej przezorni instalują czujnik czadu, który powinien znaleźć się w każdym domu „starszego budownictwa“.
W sezonie letnim bardzo praktycznym urządzeniem jest rakietka na owady. Zasilana dwoma bateriami bardzo pomaga w walce z insektami, szczególnie jeśli w oknach nie posiadamy moskitier. Koniecznie znajdź miejsce na przepychacz, udrożni zatkane rury w zlewie, wannie czy pod prysznicem.
Aby ułatwić Ci choćby minimalne skompletowanie potrzebnych rzeczy, poniżej zamieszczam link pod którym można pobrać plik w postaci dokumentu „pdf“ i wydrukować.