ochrona
Technologie

Czy na pewno porządnie zabezpieczyłeś swojego Windowsa?

Codzienne korzystanie z komputera niesie ze sobą masę zagrożeń. Sprawdzasz pocztę, oglądasz filmy, w wyszukiwarce otwierasz nieznane strony. Dla poprawy bezpieczeństwa wypadałoby posiadać choćby jeden program antywirusowy.

Sprzęt z jakiego korzystamy jest różny; laptop, tablet, smartfon i wciąż najpopularniejszy komputer stacjonarny. Na swoim urządzeniu przechowujemy mnóstwo ważnych danych i informacji, takie jak zdjęcia, filmy, dokumenty tekstowe i inne projekty. Niestety często robimy to w sposób niewłaściwy.

Posiadając system operacyjny Windows korzystaj z logowania się hasłem przy każdym włączeniu komputera. Masz pewność, że nikt inny niczego nie zobaczy – chyba że przed monitorem na biurku trzymasz karteczkę z danymi.

Rejestrując się w dziesiątkach coraz to nowych witryn stajesz przed problemem zapamiętania loginu i hasła. Wielu zapisuje te dane w zwykłym pliku tekstowym. Skanujemy zdjęcia i dokumenty osobiste – dowód czy paszport, które zapewne zachowujemy w folderze „Obrazy“. Takie działanie może pewnego dnia przynieść opłakany skutek. Co zrobić?

Wystarczy skorzystać z programu szyfrującego dane. Taka aplikacja pozwala zabezpieczyć pliki lub całe foldery z pomocą hasła. Znajdziemy opcje synchronizacji z chmurą lub nadania zaszyfrowanej wiadomości pocztą elektroniczną. Oczywiście można używać bezpłatnych wersji, do najpopularniejszych należą:

– 7-zip

– AxCrypt

– BoxCryptor

– VeraCrypt

– Gpg4win

– WinMend Folder Hidden

– CloudFogger

Najlepszą ochronę zapewni nam pakiet antywirusowy. Do wyboru mamy programy darmowe i płatne, często możemy wypróbować aplikację przez podany okres. Co je różni w działaniu? Ilość opcji i ustawień, dodatkowe funkcje jak zapora (firewall) czy kontrola rodzicielska.

W cenie stu złotych na rok można kupić przyzwoity zestaw, jednak nie kierujmy się tym parametrem. Jeśli wybierzemy bezpłatne narzędzie pamiętajmy, że jego wydajność może być nawet o połowę mniejsza od komercyjnych pakietów. Warto zdecydować się na choćby darmowy program.

Czy istnieje sposób na szybkie sprawdzenie naszego komputera pod kątem złośliwego oprogramowania? Tak, to skanery antywirusowe online, które bez instalacji przefiltrują wszystkie pliki. Skuteczność wykrywania wirusów w tym wypadku nie będzie w stu procentach zadowalająca.

Należy pamiętać, aby nigdy nie instalować dwóch programów antywirusowych, gdyż może to spowodować błędne działanie systemu operacyjnego. Korzystajmy z rozszerzeń i dodatków do przeglądarek np. UBlock Origin blokujący reklamy czy Avira Browser Safety do ochrony przed złośliwą zawartością i koparkami kryptowalut.

Kupując oprogramowanie na tablet lub smartfon należy zwrócić uwagę na system naszego urządzenia, przeważnie jest to Android. Coraz częściej potrzebujemy ochrony dla dzieci. Kontrola rodzicielska pozwala na blokadę do niechcianych stron, ograniczenie wskazanych programów i blokadę czasową. Polecane aplikacje to: Beniamin i Opiekun Dziecka w Internecie.

Czy można korzystać z Internetu bez żadnych zabezpieczeń? Są osoby, które nie zamykają domu na klucz, jednak takie funkcjonowanie na dłuższą metę nic dobrego nie przyniesie.

Przykładowe skanery online:

ArcaOnline
– avast! Online Scanner
– A-squared
– BitDefender
– ESET
– CA Threat Scanner
– F-Secure Online Virus Scanner
– Kaspersky
– Mks_vir
– Panda ActiveScan 2.0
– Rising AV
– Windows Live OneCare
TrendMicro HouseCall
– Trojan Scan

Polecane pakiety antywirusowe:

– Arcabit Internet Security

– Avast Premier

– Avira Antivirus Pro

– Bitdefender Total Security

– Check Point ZoneAlarm Extreme Security

– Comodo Internet Security

– Emsisoft Anti-Malware Home

– Eset Internet Security

– F-Secure Total

– G Data Total Security

– Kaspersky Total Security

– mks_vir internet security

– Quick Heal Total Security

– SecureAPlus Premium

– Sophos HOME Premium

– SpyShelter Firewall

– Symantec Norton Security

– VoodooShield Pro

– Webroot SecureAnywhere Internet Security Plus

Bezpłatne programy antywirusowe:

– Adaware Antivirus Free

– Avast! Free Antivirus

– Avira AntiVir Personal

– AVG Anti-Virus Free Edition

– BitDefender Free Edition

– Comodo Cloud Antivirus

– Kaspersky Free

– Immunet

– Panda Cloud Antivirus

– Microsoft Security Essentials

– PC Tools AntiVirus

– Qihoo 360 Total Security

– SecureAPlus

– ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *